Hurrikaani- Loimaa vs. Raision Loimu 3-0 (27-25, 25-17, 25-22)
1.erä
Hurrikaani: Laakso, Häyrinen, Viljamaa, Rahko, Niinivaara, Koivisto, Salmijärvi
Loimu: Mattson, Nikkinen, Roquet, Lehtiö, Mäki, Kuusisto, Salminen
Paikallisottelu starttasi vahvassa Hurrikaanin otteessa. Kuvaavaa ensimmäiselle erälle oli, että Loimu- käskijä Luis Salgado joutui turvautumaan jo toiseen aikalisään isäntien johtaessa 13-7. Koko avauserän raisiolaisten akilleen kantapää oli syöttöpelaaminen. Loimu sortui peräti yhdeksään syöttövirheeseen. Määrä on valtava, mutta siitä huolimatta vieraat siirsivät ratkaisun jatkopalloille. Koko pelissä Hurrikaani ei saanut konettaan täysin käyntiin ja ensimmäisessä erässä se teki vain sen, että otti erävoiton.
2.erä
Hurrikaani: Laakso, Häyrinen, Määttä, Viljamaa, Niinivaara, Koivisto, Salmijärvi
Loimu: Mansikkaviita, Kadi, Lehtiö, Roquet, Mäki, Kuusisto, Salminen
Toinen erä oli kokonaisuudessaan Hurrikaanin hallintaa. Mikko Määttä syötti ässän tilanteessa 3-1 ja Viljamaa tilanteessa 18-14. Vaikka Aapeli Kouki kavensi omalla ässäsyötöllään, ei Loimu onnistunut hidastamaan Hurrikaanin pelaamista. Ainoastaan toisessa erässä kotijoukkue sai syöttöpelillä tulosta aikaan, Loimun tuskaillessa edelleen syöttämisen kanssa. Veeti Nikkisen tilalle hakkuriksi vaihdettu Hugo Kadi piristi selvästi Loimun pelaamista. Kadi syötti kaksi ässää, ollen joukkueen tehokkain.
3.erä
Hurrikaani: Hynnä, Horn, Määttä, Viljamaa, Niinivaara, Koivisto, Salmijärvi
Loimu: Mansikkaviita, Kadi, Lehtiö, Roquet, Mäki, Kuusisto, Salminen
Kolmannessa erässä molempien joukkueiden hyökkäystehot laskivat entisestään (Hurrikaani 40%- Loimu 40%). Raisiolaisilla oli kolmannen erän puolivälissä oma hetki kääntää erä itselleen. Hurrikaanin johtaessa 16-14 isännät sortuivat henkilökohtaisiin virheisiin ja Loimu otti hetkessä johtopaikan. Tilanne oli Loimulle 19-17, jonka jälkeen Kuoksa vaihtoi Henri Hynnän ja Alex Hornin tilalle Joel Laakson ja Eetu Häyrisen. Nuutti Niinivaaran ässäsyötöllä kotijoukkue siirtyi 22-20 johtoon. Vaikka Salgaso reagoi ottamalla aikalisän, se ei muuttanut kolmannen erän lopun kohtaloa.
Hyvän Tahdon Ottelun lopputulos tiesi sitä, että Hurrikaani jatkaa vahvasti sarjan kärjessä. Edelleen joukkue ei ole hävinnyt ainoatakaan ottelua. Sunnuntaina joukkueet kohtaavat uudestaan Suomen cupin merkeissä.
HurrikaaniMedia