Hurrikaani-Loimaa, runkosarjan ylivoimainen voittaja, varmisti välieräpaikan perjantaina Kupittaalla. Viime kauden hopeamitalisti kukisti TUTO Volleyn otteluvoitoin 3-1. Kahdessa ensimmäisessä ottelussa molemmat joukkueet voittivat kotipelinsä 3-2. Sen jälkeen Hurrikaani löysi tutun runkosarjan pelityylinsä ja murskasi kahdessa viimeisessä ottelussa turkulaiset 3-0. Ottelusarja osoitti, että pudotuspeleissä ei saa mitään ilmaiseksi vaan jokaisen pisteen eteen on tehtävä valtavasti töitä.

Loimaalaisten välierävastustaja on Savo Volley. Kuopiolaiset pudottivat, hiukan yllättäen, Valepa Sastamalan puolivälierissä puhtaasti 3-0. Runkosarjassa Hurrikaani voitti joukkueiden kaikki neljä kohtaamista ja näissä otteluissa Savo voitti vain yhden erän. Kuten TUTO puolivälieräsarjan osoitti, pudotuspelit ovat kuitenkin täysin oma maailmansa, eikä runkosarjan tilastoilla ole enää juurikaan painoarvoa.

Jos Hurrikaani oli TUTOa vastaan jopa yllättävissä vaikeuksissa sarjan alussa, pystyi Savo vastaavasti Valepaa vastaan pelaamaan ehjää lentopalloa. Savon päävalmentaja Arttu Keränen oli saanut iskostettua pelaajiensa takaraivoon haluamansa pelitavan. Savolaisten pelaaminen otti puolivälieräsarjaan ison kehitysloikan runkosarjaan verrattuna. Jos runkosarjassa Savo oli välillä kuriton ja tehtaili paljon hyökkäysvirheitä, nyt hyökkäyspeli oli ruodussa ja virheitä se teki vain vajaa kuusi ottelua kohden. Myös torjuntapeli oli vahvaa, Aleksi Muukkosen ja Tommi Siirilän johdolla. Joukkue nappasi keskiarvolla3,3 torjuntaa erää kohden.
Savon ykköstykki on ilman muuta hakkuri Aleksander Rastamo ja Muukkonen, mutta taustalla uransa parasta lentopalloa esittää Jere Tikkala. Tikkala osoitti jo runkosarjan aikana, että mies on tärkeä palanen Savon palapelissä.

Hurrikaanin puolivälieräsarjan aloitus oli nuhainen. Mutta ottelusarjan aikana Olli Kuoksa sai pyyhittyä joukkueen kasvoilta rään pois ja lopulta loimaalaiset osoittivat, miksi se voitti runkosarjan, Suomen cupin ja on tälläkin hetkellä ennakkosuosikki Suomen Mestariksi. Hurrikaanin peli on parhaimmillaan konemaisen tehokasta. Vaikka vastaanottopelaaminen ei olisi aivan täydellistä, Joel Laakso pystyy heikommastakin vastaanotosta loihtimaan laadukkaita hyökkäyspaikkoja. Kun laidassa vaanivat Takumi Kameyama, Viktor Viljamaa ja Eetu Häyrinen, pitää se vastustajan torjunnan varpaillaan. Kun Väinö Rahko on tasavallan paras vaihdosta kentälle tuleva pelaaja ja Mikko Määttä on kaivanut pudotuspeleihin todella myrkyllisen aloitussyötön, on Kuoksalla jälleen käsissään mestarisuosikin pelaajamateriaali.

Ottelusarjassa Hurrikaanilla on kotietu ja sarja alkaa Loimaalla torstaina 9.4 klo 18:30. Toinen ja kolmas ottelu pelataan Kuopiossa peräkkäisinä päivinä ja neljäs ottelu jälleen Loimaalla 16.4 klo 18:30. Finaalipaikka vaatii neljä voittoa.

Hurrikaani muistuttaa, että VIP- kortit ovat runkosarjan tapaan voimassa myös pudotuspeleissä. Samalla seura toivoo, että katsojat saapuisivat halliin hyvissä ajoin, koska nyt on odotettavissa lipunmyynnissä jonoja.

-HurrikaaniMedia-