TUTO Volley vs. Hurrikaani- Loimaa 0-3 (17-25,18-25,20-25)

1.erä
TUTO: Carillo, Harris, Kattelus, Vanhanen, Keskinen, Carmody, Kulmala
Hurrikaani: Laakso, Häyrinen, Viljamaa, Rahko, Kaunisto, Niinivaara, Salmijärvi

Hurrikaani tuli otteluun ennakkosuosikkina. Kotijoukkue TUTO oli hävinnyt kaikki kauden ensimmäiset neljä ottelua ja Hurrikaanilla oli alla kolme voittoa yhtä monesta ottelusta. Ennakkosuosikin asetelma ei kuitenkaan kipsannut loimaalaisjoukkuetta vaan se aloitti ottelun todella miehekkäästi. Avauserän ykköstähti oli Viktor Viljamaa, jonka pistesarake avauserän jälkeen näytti yhdeksää pistettä. Viljamaan johdolla Hurrikaani myllytti viime kevään pudotuspelivastustajan kanveesiin tavalla, jota harvoin näkee liigatasolla. Vaikka Olli Kuoksa vaihtoi erän puolivälissä Joel Laakson tilalle Henri Hynnän ja Eetu Häyrisen tilalle Alex Hornin ja hiukan myöhemmin Nuutti Niinivaara sai tehdä tilaa Paavo Koivistolle, meno ei loimaalaisleirissä hiipunut. Tilanteessa 15-6 Koivisto saalisti uran ensimmäisen liigapisteensä torjumalla.  Turkulaisten riveissä varsinkin hakkuri Jacob Harris vaelteli syyskaamoksessa. Kanadalainen teki illan ensimmäisen pisteen tilanteessa 16-23! Niin vahvasti sarjajohtaja pelasi, että se sai paikoitellen Mika Rantasen suojatit epätoivoiseksi. Hurrikaanin hyökkäysprosentti oli 55% ja nappasi kaksi torjuntapistettä.

2.erä
TUTO: Carillo, Harris, Vanhanen, Jackson, Caemody, Keskinen, Kulmala
Hurrikaani: Laakso, Häyrinen, Viljamaa, Rahko, Kaunisto, Niinivaara, Salmijärvi

Mikään ei periaatteessa muuttunut toisessa erässä. Hurrikaani jatkoi kuskin paikalla ja TUTOlle oli tarjolla vain katsojan rooli. Kun erän alussa Niinivaara, Häyrinen ja Kaunisto olivat torjuneet kertaalleen, pääsi Hurrikaani jälleen karkuun. Vieraat jatkoivat kovalla peruspelin tasolla ja TUTO ei päässyt edes iholle. Hyökkäyssuuntaan Hurrikaanin vauhti vain kasvoi, sillä joukkueen hyökkäysprosentti oli lopulta 59%.

3.erä

TUTO: Pyhäjärvi, Rantanen, Vanhanen, Jackson, Carmody, Keskinen, Kulmala
Hurrikaani: Laakso, Häyrinen, Kameyama, Rahko, Kaunisto, Niinivaara, Salmijärvi

Kolmanteen erään TUTOn käskijä Rantanen teki odotetut vaihdot, ottamalla Harrisin ja passari Sergio Carillon vaihtoon. Kentälle tuli Harrisin tilalle Lauri Rantanen ja Carillon korvasi Janne Pyhäjärvi. Vaihdot piristivät turkulaisia ja kolmas erä oli lopulta tasaisin. Erän alussa vieraat nappasivat 10-4 johdon, mutta Pyhäjärven syöttövuorolla kotijoukkue kavensi piste pisteeltä ja lopulta se kävi johdossa 12-11. Turkulaisilla oli erävoittoon mahdollisuudet, mutta sen peruspeli ei tänään riittänyt Hurrikaania vastaan. Erä ratkesi viimeistään, vielä viime kaudella TUTOa edustaneen, Laakson torjuntaan, minkä jälkeen myös Koivisto pääsi juhlimaan torjuntapistettä.

Puhdas 3-0 voitto perjantai- illan taistelusta oli näyte siitä, missä joukkue pelillisesti tällä hetkellä menee. Vaikka syöttöruudussa ei tänään syntynyt yhtään ässää, syöttöpelaamisen taso mursi TUTOn vastaanottoa tarpeeksi. Hurrikaanin vastaanotto oli sillä tasolla, että Laakso pääsi rakentamaan monipuolisesti hyöökäyspeliä. Panu Salmijärvi ihastutti Kupittaan yleisöä muutamaan kertaan maagisilla pallonhauilla. Salmijärven lisäksi, Väinö Rahko ja Viljamaa oli näyttävästi esillä. Rahkolle merkittiin 13 pistettä ja Häyriselle 12 pistettä. Hakkuri valittiin myös joukkueensa parhaaksi. Kaunisto oli tuttuun tapaan verkolla vahva, nyt neljä torjuntapistettä.

-Olen tyytyväinen kuluneeseen viikkoon. Vaikka meillä on vielä sunnuntaina Suomen cupin peli Valkeakoskella Isku- Veikkoja vastaan, tämä oli viikon maali. Omat virheet toivat TUTOn kolmannessa erässä peliin mukaan. Tässä vaiheessa emme keskity juurikaan vastustajan pelaamiseen vaan oman pelin kehittämiseen. Se on kaiken keskiössä, Kuoksa summasi.

Hurrikaani jatkaa edelleen liigassa ilman tappioita. Nyt neljän pelin voittoputkessa seilaava Hurrikaani on saanut lentävän lähdön liigaan. Seuraava vastustaja liigassa on Kokkolan Tiikerit, joka saapuu tiistaina Loimaalle.